5 дитячих книг
про дівчаток, дівчат і гендерне питання
Жінки можуть робити добре все, що захочуть! Управляти космічними станціями і бізнесами, програмувати, ростити дітей, знімати фільми, стрибати з парашутом і, звичайно, писати дитячі книжки.

На честь 8 березня розповідаємо про дитячі книжки, написані жінками про дівчат. І це не означає, що хлопчикам буде нецікаво!
1
Агата повертається додому
Вік: 8+
Книги Лінор Горалик про Агату – це повні метафор страшилки про привабливість зла і липкий жах, який воно породжує. Дорослим
читати значно страшніше, ніж дітям.

Маленька Агата зустрічає в лісі малого біса і мало не продає душу
справжньому дияволові – батькові недотепи. Відчуття дому і правди в
ній сильніше, тому дівчинка виплутується з морока. Але страшна пригода залишає незгладимий слід. Ця книга може бути приводом, щоб обговорити з дитиною психічні захворювання.
2
Воротар і море
Вік: 10+
Ця книга – продовження відомого Вафельного серця скандинавської письменниці Марії Парр.

Головні герої Олена і Трилл з бухти Тріски-Матильди підросли. Їм уже по дванадцять років, а в цьому віці все непросто. Дід Трилл старіє, неподалік поселяється дівчинка-іноземка, а новий тренер футбольної команди нищить Олену причіпками і тримає на лавці запасних.

Друзі, як і раніше пускаються в неймовірні авантюри, сваряться і миряться, ведуть розмови про дурниці і про важливе. Любов і ревнощі, страх смерті і відчай, мужність у важку хвилину і стійкість на шляху до мети. Дотепна і зворушлива повість. Як і попередні книги Марії Парр, читається на одному диханні!
3
Персеполіс
Вік: 14+

Автобіографічний комікс Маржан Сатрапі давно став класикою.
Маленька Маржі народилася в Ірані напередодні Ісламської революції. Внучка принца, вона читає серйозні книжки, підтримує комуністичні ідеї, ходить на небезпечні демонстрації, переживає розчарування і втрати. Дорослішає і вирішує поїхати з країни.

У 2007 році вийшов чудовий анімаційний фільм за коміксом – можна почати з нього.

4
Три дівчини в люті
Вік: 14+
Авторка книги Ізабель Пандазопулос провела в архівах кілька років, щоб вивчити історичні документи і особисту переписку 60х років минулого століття. Результатом стала ця глибока, зворушлива книга в листах і щоденниках дівчат і жінок з Німеччини, Франції, Греції.

60ті – час непростий. У Берліні звели стіну, в Парижі назріває бунт, в Афінах до влади прийшли диктатори. До гендерного рівноправ'я далеко, починається друга хвиля фемінізму. Трьом головним героїням, їх подругам, матерям і домробітницям є від чого прийти в лють!

Сильні переживання і важливі події в житті героїнь захоплюють не менше, ніж культура письма того часу. Витончені оберти, глибокі почуття, тонкі матерії. Нині культура письма інша. Ця книга може послужити натхненням для тих, у кого є талант або жага до письменництва.
5
Свобода, рівність, сестринство
Вік: 16+

Барвиста енциклопедія фемінізму від Марти Бреєн і Йенні Юрдана. Комікс про те, чого насправді хотіли і хочуть дівчинки, дівчата і жінки – від Сапфо до Малали.

Неминучий пафос майстерно урівноважений хорошим гумором. Про що свято 8 березня, хто, за що і чому бореться – ця книга великими мазками малює 150 років історії боротьби за гендерну рівність. Якщо ви вже поговорили з дітьми про ЛГБТ і сексуальне насильство, маркування 18+ не для них – можна раніше.